Právní jednání pro případ smrti
Služby, které vám poskytneme
- sepis závěti, dovětku, dědické smlouvy
- sepis prohlášení o vydědění
- sepis listiny o zřeknutí se dědického práva
- sepis listiny o správě pozůstalosti
Dokumenty, které pro Vás připravíme
- příslušnou listinu ve formě notářského zápisu
- provedeme zápis do Evidence právních jednání pro případ smrti
Základní informace k dědickému řízení
Základní informace k závěti a vydědění:
Závěť je jedním ze zákonem upravených pořízení pro případ smrti. Závěť je odvolatelný jednostranný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Nejjistějším způsobem pořízení závětí je sepsání závěti notářským zápisem.
Závěť má přednost před děděním ze zákona. Jestliže zůstavitel sepíše platnou závěť a pořídí v ní o celé své pozůstalosti, nedojde k dědění ze zákona. Pořízením závěti může zůstavitel předejít majetkovým sporům mezi dědici po jeho smrti.
Sepsání závěti
Sepsání závěti notářem oproti jiným formám dává jistotu, že závěť bude mít ty důsledky, které pořizovatel zamýšlel a pozůstalost bude skutečně podle jeho vůle projednána. Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen u notáře a údaj, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky. V této evidenci jsou kromě závětí evidovány také dědické smlouvy, smlouvy o zřeknutí se dědického práva nebo povolání správce pozůstalosti.
Zrušení závěti
Zůstavitel má právo závěť kdykoli zrušit. Závěť lze zrušit buď pořízením nové závěti, nebo odvoláním závěti. Odvolat závěť lze mlčky například zničením listiny anebo výslovným prohlášením o odvolání závěti učiněným v takové formě, jaká se vyžaduje pro pořízení závěti. Zvláštním případem odvolání závěti je vydání závěti pořízené ve formě notářského zápisu zpět pořizovateli.
Mgr. Jindřich Procházka
Úřední hodiny
Po-Čt 08:00 - 12:00 13:00 - 15:30
Pá 08:00 - 14:00